Dla realizacji powyższych celów powołano władze Stowarzyszenia: Kapitułę i Komisję Rewizyjną oraz organy, którymi są Rada Funduszu i komisje "przedmiotowe" - Historyczna, Redakcyjna i Weryfikacyjna.
Stowarzyszenie działalność swą opiera na bezinteresownej pracy członków, gromadząc na nią fundusze ze składek i wkładów członkowskich oraz innych dochodów z projektowanej działalności.
Stowarzyszenie się skonsolidowało i ustalono, że będzie ono działać jako "stowarzyszenie o charakterze ogólnym" w rozumieniu ustawy "Prawo o stowarzyszeniach". W dniu 12 września 1995 Sąd Wojewódzki w Warszawie zatwierdził Statut i podjął postanowienie o rejestracji Stowarzyszenia. Terenem działania Stowarzyszenia jest Rzeczypospolita Polska i inne kraje, w których zamieszkują członkowie Rodu.
Członkami zwyczajnymi mogą zostać Duninowie po mieczu lub po kądzieli oraz ich małżonkowie, którzy zadeklarują chęć należenia do Stowarzyszenia i udowodnią przed Komisją Weryfikacyjnąswoje pochodzenie. Poza Duninami do Stowarzyszenia mogą należeć członkowie honorowi, zasłużeni dla Rodu swymi pracami i członkowie wspierający materialnie program i zadania statutowe Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie działalność swą opiera na bezinteresownej pracy członków, gromadząc na nią fundusze ze składek i wkładów członkowskich oraz innych dochodów z projektowanej działalności.
Stowarzyszenie Rodu Duninów zostało stworzone opierając się na tradycji Rodu - utrzymywania bliskich więzi familijnych. Jak pisze Niesiecki: " ... długi poczet mężów, sławionych w Polsce z znakomitych czynów i obopólnej miłości familijnej, albowiem każdy z tego domu co rok był obowiązanym, składać do skarbca rodzinnego po jednemu złotemu, aby dotknięty który z nich od przygody, mógł być poratowany".
Odtworzeniem tej tradycyjnej więzi zajął się ś.p. Teofil Tadeusz Dunin-Kozicki. Wraz z kilkoma innymi Duninami, z pomiędzy których należy wymienić znanego kolekcjonera i historyka ś.p. Jerzego Dunin-Borkowskiego, zwołał w r. 1992 do Lublina Pierwszy Powojenny Zjazd Rodu. Na Zjeździe tym spotkało się blisko 30 Duninów z różnych rodzin duninowskich: Duninów "per se", Borkowskich, Horkawiczów, Kozickich, Mieczyńskich, Suligostowskich, Sulgostowskich, Szpotów, Szpotańskich, Wąsowiczów, Wilczyńskich, Żuchowskich. Postanowiono utworzyć Stowarzyszenie Członków Rodu Duninów. Ustalono cele Stowarzyszenia i wybrano jego pierwsze władze: Kapitułę z Kanclerzem na czele, Komisję Rewizyjną, oraz Radę Funduszu. Pierwszym Kanclerzem został senior Rodu, inicjator i organizator Zjazdu Lubelskiego Teofil Dunin-Kozicki.
STOWARZYSZENIE RODU DUNINÓW
Konto Stowarzyszenia:
65 1140 2004 0000 3002 3679 0161
Strona założona 25 kwietnia 2020 roku
Stowarzyszenie Rodu Duninów
Kopiowanie bądź wykorzystywanie, w części lub w całości materiałów zamieszczonych na niniejszych stronach, bez zgody właściciela Witryny - zabronione
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave